Adam Lambert: ”En ole Lady Gaga”

American Idol -kilpailun myötä menestykseen ponnahtanut Adam Lambert on ollut jonkin verran otsikoissa myös näyttävän lavapukeutumisensa vuoksi. 28-vuotiasta avoimesti homoseksuaalia laulajatähteä onkin jo verrattu uskaliaan tyylinsä vuoksi poppari Lady Gagaan.

------

Lambert vierailee parhaillaan Saksassa, jossa hän markkinoi viime vuoden loppupuolella ilmestynyttä levyään. Nyt poptähti on itse kiivastunut jatkuvista vertailuista hänen ja laulaja Lady Gagan välillä. Lambert avautui aiheesta omalla Twitter-sivustollaan.

– Tein juuri kolmannen saksalaisen haastatteluni ja minulle sanottiin, että olen ”miespuolinen Lady Gaga”. En ikinä sanoisi niin. Olen Adam Lambert, poppari kirjoitti Twitter-blogissaan.

Poptähti jatkoi vielä kirjoittamalla olevansa Gagan fani ja jakavansa tiettyjä samoja teatraalisia piirteitä kyseisen naistähden kanssa, mutta heidän olevan silti kaksi täysin eri ihmistä.

Adam Lambert on sitten American Idol -kisansa pärjännyt musiikkimarkkinoilla varsin mukavasti. Maailmanlaajuisen suosion itselleen kasvattaneen laulajatähden For Your Entertainment -debyyttialbumia myytiin taannoin peräti 200.000 kappaletta viikossa pelkästään Yhdysvalloissa.