Suomalainen design ei ole maailmalla kovinkaan tunnettua, vaikka me suomalaiset haluaisimme niin uskoa. Aika ajoin suomalaisia tuotteita nähdään kuitenkin näkyvillä paikoilla myös maailmalla. Näin on käynyt tälläkin kertaa.
Äskettäin Sinkkuelämää 2 -elokuvassa vilahti suunnittelija Anne Kyyrö Quinnin sininen rahi kohtauksessa, jossa Sarah Jessica Parkerin roolihahmo istuu kotinsa makuuhuoneessa yhdessä miehensä kanssa. Valinnan teki leffan set decorator Lydia Marks.
Supersuositun Twilight-elokuvasarjan kolmas osa Eclipse saa tällä viikolla odotetun ensi-iltansa, ja leffan varsinainen ensi-ilta juhlittiin jo superjulkkisten tähdittämänä. Juhlissa nähtiin myös suomalaista väriä, kun elokuvan tähti Elizabeth Reaser suojeli itseään sateelta Marimekon keltaisella Unikko-sateenvarjolla, jollaisen saa esimerkiksi Finnairilta 34,90 euron hintaan. Hänen kuvansa koristaa muiden muassa New York Daily Newsin sivuja.
Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten tai laajemmin aihealueesta Viihdeuutiset.