Barack Obaman uudelleenvalinta Yhdysvaltain taannoisissa presidentinvaaleissa on kuumentanut erityisesti maan konservatiivisen kansanosan tunteita. Viime aikoina laajaa huomiota ovat herättäneet esimerkiksi presidenttiä vastaan Twitter-palvelussa osoitetut tappouhkaukset.
Arizonan osavaltiossa toimivan Southewest Shooting Authority -asekaupan omistaja Cope Reynolds on ollut niin raivoissaan Obaman valinnasta presidentiksi, että on kieltänyt Obaman kannattajia asioimasta liikkeessään. Huffington Post -lehden mukaan mies maksoi 250 dollaria mainoksesta paikallislehdessä välittääkseen viestinsä presidenttiä äänestäneille ihmisille.
– Jos äänestit Barack Obamaa, et ole tervetullut Southwest Shooting Authorityyn. Olet osoittanut, että et ole tarpeeksi vastuullinen omistamaan tuliasetta, Cope tylyttää ilmoituksessaan.
Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten Barack Obama tai laajemmin aihealueesta Viihdeuutiset.