Suomalaiselokuva palkittiin parhaana Tokiossa

Viihdeuutiset Kirjoittaja: , toimittaja

Koko perheen animaatioelokuva Niko 2 – lentäjäveljekset on voittanut Japanin suurimmilla lastenelokuvafestivaaleilla pitkän elokuvan sarjassa pääpalkinnon. Elokuva tullaan esittämään myös lokakuun lopussa järjestettävillä Tokion kansainvälisillä elokuvafestivaaleilla.

Niko 2 – lentäjäveljekset on eurooppalainen yhteistuotanto. Suomalaisten lisäksi elokuvan osatuottajina toimivat saksalainen Ulysses, tanskalainen A. Film sekä irlantilainen Tidal Films. Niko 2 oli Jussi-ehdokkaana neljässä kategoriassa. Lisäksi elokuvan päätuottajat Anima Vitae ja Cinemaker olivat aikaisemmin tänä vuonna ehdolla Euroopan korkeimman animaatiopalkinnon, Cartoon Movie Tributes, saajaksi kategoriassa Vuoden tuottaja.

MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
- -

Ehdokkuus myönnettiin Niko 2 – lentäjäveljekset -elokuvan saavuttaman menestyksen ansiosta. Elokuvan menestyminen Japanissa on myös eduksi Animan Aasia-strategialle. Anima on käynnistänyt joint venture –animaatiostudion Kuala Lumpuriin paikallisen, palkitun Creative Media Pointin kanssa.

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten tai laajemmin tästä aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.

.