Kerroimme taannoin videon kera miltä näyttää lentomatkailun korkein luokka, kun mukaan ei lasketa yksityiskoneita. Etihad nimittäin lanseerasi tuolloin ykkösluokan ykkösluokan, jossa matkustajalla on lentokoneessa oma osasto eri huoneineen.
Näyttelijä Nicole Kidman on nyt kiinnitetty markkinoimaan Residence-luokkaa, jota leveämmin reittilennoilla ei voi matkustaa. Yhdensuuntainen lippu New Yorkista Mumbaista Abu Dhabin kautta New Yorkiin maksaa Residence-luokassa huikeat 35.000 euroa.
Hintaan sisältyy oman hytin, makuuhuoneen ja kylpyhuoneen lisäksi baari, hovimestari, lastenhoitaja ja kokki. Kyseessä on tällä hetkellä maailman kallein lentolippu.



Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten Airbus A380, Etihad Airways tai laajemmin aihealueesta Lux Matkailu Viihdeuutiset.