Palokunta sammutti rikkipaloa – hengenvaarallinen näky videolle

Viihdeuutiset Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

Yhdysvaltojen Wyomingissa sijaitsevan Worlandin vapaahtoinen palokunta sai taannoin hälytyksen epätavallisesta, sinisenä hehkuvasta tulipalosta. Paikan päällä heille selvisi kyseessä olevan upean näköinen mutta hengenvaarallinen rikkipalo.

MAINOS ALKAA
MAINOS LOPPUU

Tulipalo oli syttynyt alueella, jossa sijaitsi 1950-luvulla rikkitehdas. Rikki on erittäin tulearkaa ja vaikeasti sammutettavaa. Tässä tapauksessa palokunta käytti noin 20 minuuttia kestäneessä sammutuksessa vain vähän vettä viilentääkseen sekä koventaakseen rikin pinnan, ja tukahduttaakseen palon tällä tavoin.

Rikkipalosta peräisin oleva savu muodostaa rikkihappoa tullessaan tekemisiin veden kanssa. Kosteisiin keuhkoihin hengitettynä se saattaa siis olla hengenvaarallista. Tämän vuoksi palokunnalla täytyi olla paloa sammuttaessaan hengitysmaskit.

Hurja mäky ikuistettiin Facebookissa sittemmin julkaistuksi videoksi. Se lähti nopeasti leviämään yhteisöpalvelussa, saavuttaen muutamassa päivässä yli kaksi miljoonaa näyttökertaa.

 

https://www.facebook.com/116769645020025/videos/1638471099516531/

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten tai laajemmin tästä aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.