Korppi opetettiin puhumaan – koirakin ihmeissään

Viihdeuutiset Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

Edgar Allan Poen maailmankuulussa Korppi-runossa päähenkilöä piinaa nevermore, eli ei milloinkaan -fraasia jatkuvasti toistava musta lintu. Sopivasti halloweenin alla verkossa on levinnyt video tosielämän korpista, joka tekee samoin.

---
---

Youtube-videolla tavataan Zatz-niminen korppi ja Woogie-koira. Zatz on opetettu toistamaan nevermore-sanaa matalalla äänellä. Välillä lintu toistelee myös waka waka waka -äännähdystä.

Jopa Woogie-koira näyttää olevan ihmeissään ja suorastaan järkyttynyt puhuvasta korpista. Hämmentävää tilannetta kuvaava video jaettiin Youtubessa alun perin jo vuonna 2015. Se on kuitenkin lähtenyt viime päivinä leviämään uudelleen sosiaalisessa mediassa.

Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten tai laajemmin aihealueesta Viihdeuutiset.