Nettiraivo repesi – leipomo korvasi Jeesus-vauvan nakkipiilolla

Viihdeuutiset Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

Brittiläinen leipomoketju on joutunut pyytämään anteeksi joulukalenteriaan mainostavan kuvan ansiosta. Siinä jouluiseen seimiasetelmaan on päätynyt yllättävä yksityiskohta.

MAINOS ALKAA
MAINOS LOPPUU

Kuvassa kolme viisasta tietäjää on asettunut seimen ympärille. Seimessä makaa kuitenkin Jeesus-lapsen sijaan herkullisen näköinen nakkipiilo. Arvatenkaan kaikki eivät olleet mielissään Jeesus-vauvan korvanneesta välipalasta.

Monet pitivät kuvaa sosiaalisessa mediassa loukkaavana, ja leipomoketjua vaadittiin jopa boikottiin. Greggs-ketju on sittemmin pahoitellut asiaa.

– Olemme erittäin pahoillamme pahennuksen herättämisestä. Se ei ollut koskaan tarkoituksemme, leipomoketjun edustaja kertoi The Northern Echo -lehdelle.

 

Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten , tai laajemmin aihealueesta Viihdeuutiset.