Humalainen turisti etsi hotelliaan – päätyi vahingossa vuorelle

Virolainen turisti on päätynyt yllättävälle seikkailulle Italian Alpeilla. Humalassa hotelliaan etsinyt Pavel-niminen mies päätyikin kiipeämään vuorelle. Pavel oli nauttinut alkoholijuomia Cervinia-hiitokeskuksessa, kun hän päätti lähteä kävelemään kohti hotelliaan.

---
---

Mies lähti kuitenkin humalassa väärään suuntaan. Hän ei huomannut virhettään ennen kuin oli liian myöhäistä. Lopulta Pavel löysi 2.400 metrin korkeudessa sijaitsevan Igloo-baarin. Koska lähimailla ei ollut muuta asutusta, päätti turisti murtautua sisään suljettuun ravintolaan. Igloon henkilökunta löysi miehen aamulla nukkumasta baarin penkeillä.

Independent-lehden mukaan Pavelin perään oli ehditty jo lähettää etsintäpartio. Vaikka turisti tulee saamaan sakot seikkailuistaan, ei niitä paikallisen poliisin mukaan veloiteta häneltä.

Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten , , , , tai laajemmin aihealueesta Matkailu Ohhoh!.