Naiset joutuivat saarroksiin uimapatjalla – tarvitsivat poliisin apua

Kuuman kesän myötä myös erilaiset vesilelut, kuten uimapatjat, ovat olleet rannoille suuntaavien suosiossa. Valitettavasti onnettomuuksiltakaan ei aina vältytä silloin kun huvi ja vesi yhdistetään.

------

Kaksi poliisia törmäsi taannoin Yhdysvaltojen Minnesotassa erikoiseen tilanteen. He huomasivat Fish Laken järvellä kelluvan suurikokoisen yksisarvis-uimapatjan. Patjan päällä oli joukko naisia.

Pian poliiseille selvisi, että uimapatja oli juuttunut kiinni vesiheinään. Uimapatja matkustajineen onnistuttiin saamaan takaisin rantaan köyden avulla. Video pelastusoperaatiosta jaettuun Chisagon alueen seriffin toimiston Twitter-tilillä.

– Kyllä, kyseessä oli yksisarvis-uimapatja… Naiset saatiin takaisin laiturille köysitaitojen avulla ja naurun saattelemana, twiitissä luki.