Nike somisti naistenosaston uusiksi – realistiset mallinuket somehitiksi

Urheiluvaatteita mainostetaan lähinnä hoikille ja treenatuille vartaloille. Tosiasia kuitenkin on, että suuriosa naisista on tavallisella vartalolla varustettu, eikä mallinuken kokoluokkaa. Nike on viimein ottanut asian suhteen onkeensa.

------

Niken lippulaivaliike Lontoossa on somistanut kokonaan uudenlaisen naistenosaston. Yhtiön vaatteita esitellään nyt tavallisen kokoisten mannekiinien yllä. NikeTown on varustanut uudistetun urheiluvaateosaston pluskoon, normalikoon ja para-urheilijoiden mallinukeilla.

Osa naisista saattaa vierastaa urheiluvaatteiden ostamista juurikin siksi, että ne mielletään sporttisten ihmisten omaisuudeksi. Todellisuudessa kuntoiluharrastus ei katso liikkujan kokoa vaan asennetta ja kykyä.