Pitäisi olla itsestäänselvyys, että auton tuulilasi kannattaa putsata lumesta ennen matkaan lähtöä. Harva nimittäin kykenee suunnistamaan autolla pelkän kuulo- ja hajuaistin varassa.
Tuoreella videolla nähdään kuitenkin autoilija joka on todennäköisesti joko kiireen tai jaksamattomuuden vuoksi jättänyt lumien putsaamisen puolitiehen. Ei liene yllätys, että se myös kostautuu hänelle.
Viraalina levinneellä kojelautakameran videolla nähdään, kuinka risteyksestä kääntyvä auto törmää toiseen tuulilasin peittävän lumen ansiosta. Kummankin kuljettajan onneksi onnettomuus ei vaikuttanut aiheuttavan henkilövahinkoja.
Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten auto, talvi tai laajemmin aihealueesta Autot Ohhoh!.
PS: Lue lisää autoista Tyyliniekka.fi -verkkolehdestä.