Koronaviruksen leviäminen vaikutti Corona-oluen myyntiin – 170 miljoonan dollarin tappiot

Ruoka Viihdeuutiset Kirjoittaja: , toimittaja

Koronaviruksen leviäminen on synnyttänyt lukuisia vitsejä, jotka liittyvät taudin ja Corona-oluen nimin samankaltaisuuteen. Corona-olutta valmistavaa yhtiötä vitsit tuskin naurattavat. Koronaviruksen leviäminen on heikentänyt Coronan myyntiä.

Olutta valmistava Anheuser-Busch InBev on kärsinyt vuoden 2020 kahden ensimmäisen kuukauden aikana jopa 170 miljoonaan dollarin, eli noin 154 miljoonan euron tappioista. Epidemia on johtanut Corona-oluen kysynnän rajuun laskuun etenkin Kiinassa. Coronan myynti sille normaalisti otollisen Kiinan uuden vuoden aikaan oli pienempää kuin koskaa aikaisemmin.

MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
- -

Epidemia ei ole CNBC-uutissivuston mukaan vaikuttanut pelkästään Corona-oluen myyntiin, sillä yöelämän kuihtuessa viruspelon vuoksi monet Kiinan baareista ja ravintoloista ovat joutuneet lopettamaan toimintansa kokonaan.

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , , tai laajemmin tästä aihealueesta Ruoka, Viihdeuutiset -osioistamme.

.