Viisivuotias karkasi yöllä etsimään Coca-Cola -rekkaa – oli vaarassa paleltua pakkasessa

Ohhoh! Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

Jouluisin kaupunkeja eri puolilla maailmaa kiertävää Coca-Cola -rekkaa ei tänä vuonna nähdä liikenteessä koronapandemian vuoksi. Tieto ei ilmeisesti saavuttanut erästä viisivuotiasta lasta, joka uhmasi pakkasta lähteäkseen etsimään jouluisaa rekkaa yöllä.

------

Venäjän Moskovassa asuva Artyom oli kadonnut kotoaan keskellä yötä. Poika ehti olla kateissa kolmen tunnin ajan, kunnes hänet löydettiin palelemassa moottoritien varrella sijaitsevalta bussipysäkiltä. Lapsella oli -5 asteen pakkasesta huolimatta päällään vain alusvaatteet ja kengät.

Artyom oli kertonut lähteneensä etsimään Coca-Cola -rekkaa, jonka hän oli nähnyt illalla televisiomainoksessa. The Sun -lehden mukaan poika toimitettiin poliisilaitokselta sairaalaan, mutta hänen odotetaan toipuvan koettelemuksestaan. Artyomin kuvaillaan olleen ilmeisen harmissaan siitä, ettei hän onnistunut löytämään Coca-Cola -rekkaa yöllisen seikkailunsa aikana.