Lidl vetää myynnistä suositun virvoitusjuoman

Kauppaketju Lidl on poistanut valikoimistaan Saskia-tuotesarjaan kuuluvan virvoitusjuoman. Syynä on juoman sisältämä aine, jota ei ole hyväksytty EU:n sisällä myytävissä elintarvikkeissa.

---
---

Takaisinveto koskee Saskia Heleä Päärynä Sitruunamelissa -juomaa. Se sisältää uuselintarvikkeeksi luokuteltua L-teaniini -aminohappoa, jonka käytön EU on kieltänyt elintarvikkeissa. Ravintolisissä L-teaniinin käyttö on edelleen sallittua.

Saskia Heleä Päärynä Sitruunamelissa -juomaa on myyty puolen litran muovipulloissa ja myös kuuden pullon monipakkauksissa. Tuotetta on ollut myynnissä kaikissa Lidl-myymälöissä. Asiakkaat voivat palauttaa ostamansa tuotteet myymälään, jossa niistä maksettu hinta hyvitetään.

Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten tai laajemmin aihealueesta Ruoka Terveys Viihdeuutiset.