Imatran ajot kisataan marraskuussa virtuaalisesti

Digi Urheilu Viihdeuutiset Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

Imatranajo-moottoripyöräkilpailuilla on pitkät perinteet, mutta viime vuodesta alkaen tapahtumaa on järjestetty aikaisesta poikkeavassa muodossa. Moottoripyöräkilpailu tapahtuu vallitsevan tilanteen vuoksi virtuaalisesti.

MAINOS ALKAA
MAINOS LOPPUU

Virtuaaliset Imatran ajot oli määrä järjestää tänä vuonna 27.-29. elokuuta. Koronatilanteen vuoksi tapahtuma on kuitenkin siirtynyt, ja uusi ajankohta on 19.-21. marraskuuta. Virtuaaliset Imatran ajot järjestetään nyt Etelä-Karjalan suurimmaksi kuvaillun Skynett-pelitapahtuman yhteydessä.

– Nyt saadaan yhteen alojensa kaksi suurta eteläkarjalaista tapahtumabrändiä, Imatran ajot ja Skynett, kertoo tapahtumatuottaja Erno Salmela tiedotteessa.

Imatran moottorikerhon ja e-urheilutapahtumiin keskittyvän Trailblazersin järjestämässä tapahtumassa kilpaillaan maailman parhaan virtuaali-mp-kuskin tittelistä Ride 4 -pelissä. Tapahtuma sisältää myös Imatran Mansikkalan koulukeskuksessa järjestettävän lähiverkko- ja yleisöpelitapahtuman.

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , , tai laajemmin tästä aihealueesta Digi, Urheilu, Viihdeuutiset -osioistamme.