Ihmisille kehiteltiin oma koiranvuode

Tekeekö koskaan nukkua päiväunet koiranvuoteessa? Monet koirille tarkoitetut pedit ovat ihmiskäyttöön liian pieniä, mutta nyt ongelmaan on kehitelty ratkaisu.

------

Plufl on ihmisille suunnattu isokokoinen koiranvuode. Viskoelastisesta vaahdosta valmistettu vuode on varustettu paksuilla tyynyreunoilla ja pehmeällä keinoturkipeitteellä. Yliopisto-opiskelijoiden Noah Silvermanin ja Yuki Kinoshitan kehittelemälle pedille kerätään parhaillaan vaaroja IndieGoGo-palvelussa. Vuonna 2023 myyntiin tuleva ihmisten koiranvuode maksaa halvimmillaan 400 dollaria, eli noin 380 euroa.

– Pluflin inspiraationa toimi klassinen koiranvuode. Se on suunniteltu vähentämään stressiä ja ahdistusta tarjoamalla tilan, jossa voit levätä, kerätä voimia ja tuntea itsesi nuoremmaksi, tuotetta kuvaillaan.