Lento-onnettomuus videolle – kone putosi auton päälle

Viihdeuutiset Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

Viime vuosina erityisesti pienten experimental-luokan pienkoneiden turvallisuus on parantunut merkittävästi, kun käyttöön ovat tulleet myös esimerkiksi lentokoneilla tarkoitetut laskuvarjot. Nyt erään sellaisen käyttö tositilanteessa on tallentunut videolle.

MAINOS ALKAA
MAINOS LOPPUU

Belgian Bruggessa sijaitsevassa Sint-Andries -esikaupungissa tapahtuneessa lento-onnettomuudessa DynAeron Dyn’Aéro MCR01 ULC -mallinen pienkone joutui ongelmiin ja yksin koneessa ollut lentäjä päätti laukaista laskuvarjon. Sen avulla laskeutuminen onnistui hyvin, sillä lentäjä pääsi poistumaan koneesta ja myös paikalta omin jaloin.

@samiryz7 #brugge #sintmichiels ♬ origineel geluid – Samir Yz

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , tai laajemmin tästä aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.