Karu poliisivideo Helsingistä: ”Onneksi kukaan ei ehtinyt alle”

Autot Ohhoh! Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

Helsingin liikenteessä nähtiin torstai-iltana tilanne, joka olisi voinut päättyä huonosti. Näky ikuistui poliisin kojelautakameran videoksi. Se julkaistiin myöhemmin sosiaalisessa mediassa varoittavana esimerkkinä.

MAINOS ALKAA
MAINOS LOPPUU

Mannerheimintien ja Pohjoisen Rautatiekadun risteyksessä kuvatulla videolla kuorma-auto ajaa risteykseen liikennevalojen vaihduttua jo punaiseksi. Kuljettajalle määrättiin 16 päiväsakkoa liikenneturvallisuuden vaarantamisesta. Videon jakaneen Dennis Pastersteinin mukaan on onni, ettei tilanne päättynyt onnettomuuteen.

– On nämä harmillisia ja vaarallisia, onneksi kukaan ei ehtinyt alle, Helsingin poliisin liikennetoimintojen johtaja ja ylikomisario Pasterstein kirjoitti.

Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten , , , tai laajemmin aihealueesta Autot Ohhoh!.