Laadukkaasta ja vaativissa olosuhteissa valmistettavasta juustosta voi jutua maksamaan suuria summia. Nyt Espanjassa on rikottu juuston kansainvälinen hintaennätys.
Guillermo Pendasin perheyrityksen valmistama Cabrales-sinihomejuusto voitti Las Arenasissa järjestetyn 51. vuosittaisen Cabrales-juustokilpailun. Voittajajuusto myytiin jälkikäteen 30 000 euron hintaan. Sen osti Independent-lehden mukaan ravintoloitsija Ivan Suarez.
Cabrales-juustoa valmistetaan Espanjan Asturiassa Picos de Europa -vuorilla. Juustoa kypsytetään kuukausien ajan paikallisissa luolissa. Cabralesin kilohinta on tyypillisesti 35-40 euroa. Edellinen juuston myyntiennätys rikottiin vuonna 2019. Myös tuolloin ennätyshinnan maksoi Ivan Suarez, joka osti kiekollisen Cabrales-juustoa 20 500 eurolla.
Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten Espanja, juusto, sinihomejuusto tai laajemmin samasta aihealueesta Ruoka, Viihdeuutiset -osioistamme.