Nainen pelasti kissan kesken maratonin

Chicagonin maratoniin ensi kertaa osallistunut Sarah Bohan tuskin osasi arvata, mitä suorituksen aikana tapahtuisi. Hän päätyi pelastamaan matkan varrella pulaan joutuneen kissanpennun.

---
---

Bohan huomasi yksinäisen kissanpennun maratonin 33. kilometrin paikkeilla. Kukaan muu ei vaikuttanut olevan kiinnostunut pienen eläimen auttamisesta. Vaikka Bohan oli rikkomassa omaa ennätystään, päätti hän pysähtyä ja pelastaa kissan.

– Muistan ajatelleeni, että ennätyksen rikkomisen voi nyt unohtaa. Mutta toimin vain vaistojeni varassa, Bohan kuvaili CBS-uutissivustolle.

Bohan kantoi kissanpentua mukanaan. Lopulta hän löysi kanssajuoksija Gia Nigron kanssa katsojan, joka tarjoutui ottamaan kissanpennun itselleen. Bohan juoksi lopulta maratonin ajalla 3 tuntia, 31 minuuttia ja 35 sekuntia.

Juoksija auttoi apua tarvitsevia eläimiä maratonissa myös toisenlaisella tavalla. Bohan juoksi Team PAWS -tiimissä, joka keräsi rahaa paikalliselle PAWS Chigaco -eläinsuojelujärjestölle.

Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten , tai laajemmin aihealueesta Urheilu Viihdeuutiset.