Porirockia juhlitaan suurkonsertilla – mukana Dingo, Yö, Mamba ja Eve

Viihdeuutiset Kirjoittaja: , toimittaja

Porissa juhlistetaan tänä vuonna paikallisen musiikin juhlavuotta, kun porirock täyttää epävirallisesti 40 vuotta. Marraskuun lopulla järjestettävä Porilaisten Suosikit -konsertti tuo samalle lavalle porilaiset legendat, Dingon, Yön Mamban ja Even.

Porirockin vuosi 1984 käynnistyi Dingon Sinä ja minä -kappaleen voitettua Levyraadin tammikuussa. Huhtikuussa yhtye julkaisi Nimeni on Dingo -albumin ja syksyllä lopullisen läpimurtosinglensä Autiotalo. Samana vuonna Mamba julkaisi Mitä yhdestä särkyneestä sydämestä -levyn. Yön edellisenä vuonna ilmestynyt Nuorallatanssija-levy nousi menestykseksi, ja Eve lähti soolouralle Dingosta.

MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
- -

– Vuosi 1984 oli Porirockin historiassa kenties vauhdikkain, tiedotteessa todetaan.

Porilaisten suosikit järjestetään 30. marraskuuta 2024 Porin Enersense Areenalla. Lipunmyynti alkaa Ticketmasterissa maanantaina 3. kesäkuuta kello 9.

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , , , , tai laajemmin tästä aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.

.