Sisarvaimojen tontti sai kyytiä – Janelle ja Meri ottivat ohjat omiin käsiinsä

Viihdeuutiset · Terhi Piiroinen

Sisarvaimot-sarjan Kody, Robyn, Meri ja Janelle Brown ovat jakaneet kiistanalaisen Coyote Pass -tontin nyt tasan. Yhdysvaltojen Arizonassa sijaitsevasta maapläntistä on taisteltu vuosien ajan. TLC on julkaissut videomaistiaisen tilanteesta, kun Janelle ja Meri päätti panna asiat hoitoon tontin osalta.

Naiset sanovat selkeästi videolla, että eivät enää aio istua sivussa ja odottaa muiden päätöksiä tontin suhteen. He aikovat varmistaa, että heitä ei huijata ulos siitä, mikä heidän mielestään kuuluu heille. Janelle ja Meri kyllästyivät epämääräisiin lupauksiin ja sekaviin omistusjärjestelyihin. Kaksikko ryhtyi toimiin varmistaakseen, että heidän osuutensa yhteisestä omaisuudesta tulisi selvitetyksi mustaa valkoisella.

Kody, Robyn, Meri ja Janelle Brown allekirjoittivat sittemmin kiinteistön omistusta koskevat asiakirjat. Starcasm-sivuston mukaan heidän omistamansa neljä tonttia jaetaan nyt tasan. Coyote Pass ostettiin vuonna 2018 yli 800.000 dollarilla. Alun perin perheen tarkoituksena oli jakaa yli 14 hehtaarin tila viiteen yhtä suureen tonttiin, joista jokainen lohko tulisi jokaiselle vaimolle ja yksi Kodyn omaan käyttöön.