Kim Kardashian murtui oikeudessa: ”Luulin, että minut raiskataan ja tapetaan”

Viihdeuutiset · Terhi Piiroinen

Kim Kardashian astui oikeuden eteen Pariisissa 13. toukokuuta. Hän todisti vuonna 2016 tapahtuneen ryöstön oikeudenkäynnissä. Kim Kardashian sidottiin, pantiin kylpyammeeseen ja häneltä ryöstettiin yli 10 miljoonan dollarin edestä koruja.

– Olin varma, että nyt minut ammutaan, rukoilin perheeni puolesta. Ajattelin äitiäni, siskoani ja parasta ystävääni, Kim Kardashian itki oikeudenkäynnissä.

Oikeudessa Kardashian muisteli, että miehet pukeutuivat poliiseiksi, sitoivat hotellin vastaanottovirkailijan ja murtautuivat hänen huoneeseensa Fashion Weekin aikana. Hän oli huoneessa yksin ja täysin puolustuskyvytön.

– Hän tarttui jalkoihini ja raahasi minut sängyltä. Olin alasti. Kaikki oli paljaana. Luulin varmuudella, että minut raiskataan, Kim sanoi hiljaisella äänellä BBC:n mukaan.

Ryöstäjät veivät muun muassa Kanye Westin lahjoittaman 4,5 miljoonan dollarin arvoisen sormuksen ja 5,6 miljoonan arvoisen korulaatikon. Tapauksen jälkeen Kardashianin elämä muuttui: hän kertoi nykyisin tarvitsevansa jopa kuusi henkivartijaa tunteakseen olonsa turvalliseksi kotonaan. Oikeudessa on kymmenen epäiltyä rikoksesta ja oikeudenkäynti jatkuu Pariisissa toukokuun 23. päivään saakka.