Uutinen Taylor Swiftin ja Travis Kelcen kihlajaisista on ollut yksi viime päivien puhutuimmista tapauksista viihdemaailmassa. Pariskunta paljasti ilouutisen yhteisessä Instagram-julkaisussaan kuvien kera. Julkaisu keräsi arvatenkin kymmeniä miljoonia tykkäyksiä lyhyen ajan sisällä.
Swiftin ja Kelcen romanttinen uutinen sai Instagramissa niin paljon huomiota, että se aiheutti somepalvelussa jopa ongelmia. Instagramin emoyhtiö Metan edustaja kertoi TMZ:lle palvelun kaatuneen hetkeksi julkaisun saamien reaktioiden hurjan määrän vuoksi. Osa käyttäjistä ei päässyt kirjautumaan sisään Instagramiin.
Vika korjattiin Metan edustajan mukaan lopulta nopeasti. Kuuluisan pariskunnan kihlajaisjulkaisu keräsi 14 miljoonaa tykkäystä vain yhden tunnin aikana. Uutinen on trendannut myös muissa somepalveluissa, kuten Metan omistamassa Threadsissa.
Julkaisu teki Instagramissa myös historiaa. Kihlajaiskuvia jaettiin uudelleen yli kaksi miljoonaa kertaa alle 24 tunnin aikana niiden julkaisusta. Kyseessä on suurimman vuorokauden aikana tapahtuneiden uudelleenjulkaisujen määrän ennätys Instagramissa.
Swiftin ja Kelcen kihlajaisjulkaisu ei kuitenkaan ole ainakaan vielä eniten tykkäyksiä saaneiden Instagram-julkaisujen kärkipaikoilla. Kaikkien aikojen eniten tykkäyksiä saanut julkaisu on jalkapalloilija Lionel Messin kuvasarja, jossa hän juhlii FIFA-maailmancupin voittoa vuonna 2022. Kyseisellä julkaisulla on peräti 74,5 miljoonaa tykkäystä.