Yhdysvaltalainen näyttelijä Charlie Sheen on ollut jälleen runsaasti otsikoissa. Netflixissä julkaistiin taannoin kaksiosainen Aka Charlie Sheen -dokumentti, jossa Sheen kertoo kohujen täyttämästä elämästään. Näyttelijä kohdahdutti aikoinaan muun muassa huumeskandaalien merkeissä.
Nyt Sheen on avautunut Logan Paulin podcastissa 1990-luvulla tapahtuneesta väärinkäsityksestä, jolla olisi voinut olla hengenvaaralliset seuraukset. Näyttelijän mukaan heroiini on ainoa huume, jota hän ei ole käyttänyt.
Hän oli kuitenkin aikoinaan lähellä ottaa kerralla ison annoksen heroiinia luullessaan sitä kokaiiniksi.
Sheen oli vuonna 1993 Saksassa promotoimassa Kolme muskettisoturia -elokuvaa. Näyttelijä oli kysynyt limusiininsa kuljettajalta, saisiko hän jostain kamaa. Kuljettaja antoi Sheenille pysähdyttyään paikallisessa baarissa.
– Avasin pussin. Oli tosi pimeää. Nappasin kokkareen, eikä minulle ollut edes lusikkaa tai veistä tai mitään. Nostin sen nenälleni, Sheen kuvaili.
Limusiiniin kajasti jostain himmeää valoa, ja Sheen huomasi viime hetkellä aineen olevan ruskeaa. Näyttelijä kertoi kuljettajalle, ettei hän oli halunnut heroiinin sijaan kokaiinia. Kuljettaja tajusi virheensä.
– Olin varmaan lähellä kuolla, Sheen paljasti.
Nykyään kuivilla oleva Sheen myös paljasti taannoin 60 Minutes Australia -ohjelmassa meksikolaisen rikolliskartellin lopettaneen aikoinaan huumeiden toimittamisen hänelle. Sheen kulutti huumeita niin runsaasti, että kartelli luuli näyttelijän myyvän niitä eteenpäin.
Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten Charlie Sheen tai laajemmin aihealueesta Viihdeuutiset.