Juuri avattu valtava 787-metrinen silta romahti Kiinassa

Viihdeuutiset
Kirjoittaja: , toimittaja

Kiinan teollisuusihmettä on ihasteltu länsimaissa jo vuosikymmenten ajan, sillä Kiinassa tiet, rakennukset ja sillat rakennetaan samassa ajassa, jossa vaikkapa Euroopassa ollaan syöty vasta ensimmäiset kampaviinerit. Valtava nopeus altistaa kuitenkin virheille.

Nyt eräs kiinalaisen insinööritaidon esimerkki on romahtanut pian valmistuttuaan, kun peräti 787 metriä pitkä Hongqin silta romahti tiistaina näyttävästi ihmisten seuratessa ja kuvatessa massiivista tuhoa. Silta valmistui Sichuanin provinssissa vasta muutama kuukausi sitten.

MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
- -

Paikallisten viranomaisten mukaan sillan romahtamisessa ei tullut henkilövahinkoja, sillä poliisi oli sulkenut sillan liikenteeltä jo edellisenä iltapäivänä.

Syynä sillan sulkemiseen oli samalla alueella maahan ilmestyneet railot, jotka viittasivat maanperän siirtymiseen. Alueella annettiin lisäksi varoitus maanvyöryistä.

Sillan romahtaminen oli siis kyetty ennakoimaan, mikä säästi tällä kertaa ihmishenkiä. Kyseessä on tärkeä pääväylä Kiinan keskiosista Tiibetiin.

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , tai laajemmin tästä aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.