Iso Omena, New York City, on paljon muutakin kuin Broadway tai Times Square. Lower East Siden Orchard Street näyttää, millainen kaupunki on paikallisten näkökulmasta. Turistivirtojen ulkopuolella pystyy paremmin hahmottamaan alueen todellisen viehätyksen.
Kahdeksan korttelin mittainen Orchard Street muuttuu iltaisin lähes omaksi maailmakseen. Alue sopii pitkään nukkuville ja iltavirkuille. Siellä on pitkään avoinna olevia kirpputoreja, nahkakauppoja ja gallerioita. Kun ne viimein sulkevat ovensa, alkaa alueen baareista kantautua musiikkia.
Illan tullen ravintolat levittävät pöytiään kadulle. Orchard Streetissä kaikuu juuri se monen rakastama New Yorkin vanha sielu. Katu on viime vuosina noussut unholassa olleiden vuosien jälkeen uuteen suosioon. Sinne avautui taannoin kirjakaupan, podcast-studion ja kulttuuritilan yhdistävä P&T Knitwear.
Orchard Streetin charmi on siinä, että uudet yritykset sulautuvat osaksi kaupungin historiaa, eikä katua ole siloteltu liikaa. Samalla siellä unohtuu suurkaupungin syke ja kiire, koska ihmiset elävät hetkessä. Ilmapiiri tarttuu myös turisteihin.
Jos nälkä yllättää, yksi pysähdys on ylitse muiden. Scarr’s Pizzan pizzamestari Scarr Pimentel jauhaa pitsojen pohjataikinaan tulevan viljansa itse, ja se maistuu joka palassa. Pohja on ilmava, rapea ja yksinkertaisesti yksi New Yorkin parhaista. Orchard Streetin varrella syöminen tuntuu aina oikealta newyorkilaiskokemukselta.
Juomapuolta ei tarvitse kauaa miettiä, kun esimerkiksi Bar Contra kätkee sisäänsä listan cocktaileja, joita ei löydä mistään muualta. Kadun varrella sijaitsivat aikanaan pahamaineiset siirtolaiskorttelit, ja niiden tarina elää Tenement Museumissa. Museossa pääsee sisään alkuperäisiin asuntoihin ja kuulemaan ihmiskohtaloista, jotka rakensivat New Yorkin sellaiseksi kuin se on.
Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten Manhattan, New York tai laajemmin aihealueesta Matkailu.