6. joulukuuta vietetyssä Suomen 108. itsenäisyyspäivässä perinteinen puolustusvoimien valtakunnallinen paraati järjestettiin Kouvolassa. Tällä kertaa paraatin teemana oli Puolustamme Suomea yhdessä, ja mukana paraatissa oli suuri määrä joukko-osastoja.
Paraatin varsinainen katselmus järjestettiin Kouvolan pesäpallostadionilla ja ohimarssi sen sijaan nähtiin Salpausselänkadulla. Kuten tavallista, myös ilmassa tapahtui itsenäisyyspäivän yhteydessä.
Ylväs näky Kouvolan taivaalla
Ilmavoimat järjesti useita ylilentoja ympäri maata, ja Kouvolassa nähtiin poikkeuksellisen hieno laskuvarjohyppy. Lähellä sijaitsevasta Utin jääkärirykmentistä Kouvolan päälle lensi nimittäin NH90-helikopterilla laskuvarjohyppääjiä, joista eräällä oli jaloissaan kiinni valtava useiden metrien kokoinen Suomen lippu.
Pian hyppäämisen ja varjon avaamisen jälkeen laskuvarjohyppääjä vapautti Suomen lipun, joka liehui hetkeä myöhemmin ylväästi tuulessa. Nyt maavoimat on julkaissut tästä tilanteesta myös hyppääjäkollegan ilmasta kuvaaman videon.
Videolla nähdään miten Kouvolan keskustan yläpuolella saatiin ihastella itsenäisyytemme symbolia. Videon perusteella Suomen lipun kooksi voidaan arvioida noin kahdeksan metriä.
Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten ilmavoimat, puolustusvoimat tai laajemmin aihealueesta Viihdeuutiset.