Junaliikenteessä pitkiä myöhästymisiä – järjestelmävika iski joululiikenteeseen

Viihdeuutiset Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

Junaliikenteessä on parhaillaan ongelmia koko maassa. Ongelmat alkoivat tänään maanantaina, ja niiden seurauksena junaliikenteessä voi esiintyä pitkiäkin myöhästymisiä. Rautateillä liikennettä viivästyttää parhaillaan Helsingin ja Tampereen välillä ilmennyt ratajärjestelmävika.

MAINOS ALKAA
MAINOS LOPPUU

Staran toimituksen tietojen mukaan juuri nyt esimerkiksi IC67-juna Helsingistä Ouluun on noin 40 minuuttia myöhässä. Rovaniemeltä Helsinkiin kulkeva IC24-juna on myöhässä tunnin ja 10 minuuttia.

Pendolino yli kaksi tuntia myöhässä

Helsingistä Ouluun matkalla oleva IC33 on myöhässä 59 minuuttia ja Oulusta Helsinkiin matkalla oleva IC70 on myähässä 36 minuuttia. Eniten on myöhässä Helsingistä Rovaniemelle matkalla oleva Pendolino S35, joka kulkee parhaillaan yli kaksi tuntia aikataulusta jäljessä.

Fintraffic tiedotti puolen päivän aikaan junaliikenteen kulkevan Toijalassa alennetulla nopeusrajoituksella. VR varoitti maanantaina päivällä pitkistä, jopa useita tunteja kestävistä myöhästymisistä junaliikenteessä.

Myöhästymisiä on luvassa sekä pohjoiseen että etelään suuntautuvassa junaliikenteessä. Ajankohtaiset tiedot myöhästymisistä näet VR:n poikkeustilanteet-sivulta. Joulua edeltävät päivät ovat vilkasta aikaa junaliikenteessä. VR tiedotti edellisellä viikolla menoliikenteen suosituimpia matkustuspäivien olevan 19.-23. joulukuuta.

VR lisäsi tänä vuonna Helsingistä Rovaniemen kautta Kemijärvelle matkaavan yöjunan jouluaatolle 24. joulukuuta. Paluuliikenteen suosituimmat matkustuspäivät ajoittuvat 26.-28. joulukuuta väliselle ajalle.

Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten , tai laajemmin aihealueesta Viihdeuutiset.