Louna Kasvio on suomalainen kansainvälisillä areenoilla menestynyt avovesiuimari, joka on parhaillaan reilun kuukauden harjoitusleirillä Teneriffalla. Viime vuonna maailmancupin junior-rankingin voittanut Kasvio on edustanut Suomea avovesiuinnin kilpailuissa ympäri maailmaa.
Parhaillaan on siis käynnissä tiivis harjoitusjakso, ja ennen Teneriffaa Kasvio harjoitteli korkean paikan leirillä Manner-Espanjassa. Nyt hänen suoritustaan on tallennettu vedenalaisella kameralla, josta voidaan valmentajan toimesta nähdä missä olisi vielä hieman parannettavaa. Samalla hänen seuraajansa pääsevät tarkastelemaan huippusuoritusta.
Kuten arvata saattaa Louna kiitää vedessä hurjaa vauhtia, joka olisi tavalliselle harrastelijalle erittäin vaikea saavuttaa. Kasvio itse toteaakin, että hän keskittyy etelän auringossa tiiviisti harjoittelemiseen. Tavoitteena on uida kymmenen kilometriä päivässä. Katso alkuperäinen päivitys tästä.
– Johdonmukaisuutta ja kurinalaisuutta tekosyiden sijaan. Ahkeraa työskentelyä joka päivä, Louna Kasvio totesi.
Louna Kasvio nousi Suomessa taannoin otsikoihin, kun hän oli kohdannut epäasiallista käytöstä. Kohu sai yllättävän suuret mittasuhteet ja siitä käytiin vilkasta keskustelua myös sosiaalisessa mediassa. Kohun laannuttua Louna totesi uintiurheilun saaneen sen myötä harvinaisen paljon palstatilaa.
Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten Louna Kasvio tai laajemmin tästä aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.