Suomalainen kilpauimari Louna Kasvio menestyi viime vuonna upeasti, sillä hän osallistui useisiin kansainvälisiin kilpailuihin ja voitti avovesiuinnin maailmancupin junior-rankingin. Viime kuukausina hän on valmistautunut alkavaan kauteen muun muassa kuukauden leirillä Teneriffalla ja parhaillaan hän harjoittelee Espanjan Sierra Nevadassa.
Espanjassa korkean paikan harjoitusleirillä Louna ehti ikuistaa tunnelmia kuviksi ja jakaa niitä myös seuraajilleen. Välillä hän ehti nauttia myös auringosta, vaikka vuoristossa keli olikin ainakin öisin pakkasen puolella. Lunta oli nimittäin maassa vielä reilusti.
Samaan aikaan aurinko kuitenkin lämmitti niin, että ulkona pystyi lukemaan kirjaa ilman päällysvaatteita. Suomessa tällainen tilanne nähdään yleensä vain harvoin ja silloinkin Lapissa aivan kesän kynnyksellä.
Louna Kasvio sen sijaan keskittyi leirillä pääasiassa uinnin harjoitteluun. Aiemmin selvisi, että Lounalle oli mukanaan Sierra Nevadassa myäs äitinsä, jonka kanssa he saivat viettää äiti-tytär -aikaa.
Viime aikoina Louna on kilpaillut muun muassa Ranskassa, Italiassa ja Singaporessa. Taannoin 20 vuotta täyttänyt Louna Kasvio vietti tammikuun Teneriffalla, jossa hänellä oli tavoitteena uida kymmenen kilometriä päivässä. Kanariansaarilla hän ehti viettää myös vapaa-aikaa.
Kasvion isä on suomalainen uimarimestari Antti Kasvio, joten omena ei ole pudonnut kauas puusta. Louna on viime aikoina harjoitellut Kanariansaarten lisäksi myös esimerkiksi manner-Espanjassa.
Voit lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten Louna Kasvio tai laajemmin tästä aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.