Ruotsi valitsi lauantai-iltana oman edustajansa kevään Euroviisuihin, kun Suomessakin saatiin seurata länsinaapurin viisuedustajan valintaa suorana lähetyksenä televisiosta.
Voiton vei lopulta Felicia, jonka kilpailukappale My System on tyylipuhdasta vokaalivoittoista trancea ja juuri siksi hieman odottamaton ja rohkea valinta perinteiseltä viisumaalta. Toisaalta myös Euroviisut taannoin tuomaripelillä Käärijän edestä voittanut Loreen edusti selkeällä konemusiikilla.
Liekinheitin täyttää viisumuotin paremmin
Felicia oli Suomen UMK-kilpailua vastaavan Melodiafestivalen-kilpailun ennakkosuosikki, mutta monet ruotsalaiset toivoivat hieman perinteikkäämmän tyylisen kappaleen edustavan maata Wienissä toukokuussa järjestettävissä Euroviisuissa.
Räväkkänä luonnonlapsena tunnettu Felicia Eriksson on pidetty hahmo Ruotsissa, ja myös voiton jälkeen hän esiintyi melko kaksimielisesti esimerkiksi konfettitykin kanssa. Hän on tehnyt jo pitkään artistiuraa eri artistinimillä ja julkaissut myös ruotsalaisia hittejä.
Jos perinteisessä Euroviisu-mielessä verrataan nyt Suomen ja Ruotsin kappaleita keskenään, voidaan todeta, että Pete Parkkosen ja Linda Lampeniuksen kappale Liekinheitin täyttää perinteisen viisumuotin selkeästi paremmin.
Voit lukea lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten Euroviisut, Felicia tai laajemmin samasta aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.