Äskettäin esikoisensa synnyttänyt sovevaikuttaja Sara Sieppi on nyt jakanut kuulumisiaan ja vastasyntyneen pienokaisensa ihastuttavan valokuvan somessa.
Samalla Sieppi kommentoi tapaa, jolla monet mediat uutisoivat hieman virheellisesti hänen synnytyksensä seurauksista. Joistain lehtitiedoista sai nimittäin mielikuvan, että synnytys olisi mennyt jollain tavalla pieleen, mutta Siepin itsensä mukaan näin ei ollut.
Synnytyksessä kaikki meni hyvin
– Kerroin aiemmin stooreissa kuulumisiani ja ottaneeni synnytyksessä “pientä hittiä”, enkä ajatellut sen olevan mitenkään poikkeuksellista. Sen jälkeen sain kuitenkin useita yhteydenottoja medioilta ja stooristani tehtiin uutisia otsikoilla “synnytyksellä ikävä seuraus”, Sara Sieppi kommentoi.
– Tällaiset otsikot voivat helposti antaa väärän kuvan, kuin synnytys olisi mennyt jotenkin tosi huonosti. Ja sitä en missään nimessä halua välittää, saati lisätä kenenkään synnytyspelkoa, hän jatkoi.
Sara kertoo saaneensa synnytyksen seurauksena tikkejä, mikä ei ole lainkaan harvinaista synnytyksessä. Hän korostaa, että varsinaisessa synnytyksessä kaikki meni hyvin. Synnytys on varsinkin ensimmäisellä kerralla ymmärrettävästi sekä keholle että mielelle rankka kokemus, josta toipuminen vaatii hieman aikaa. Sieppi toteaakin, että myös hänen kohdallaan palautuminen kestää.
Samalla Sieppi vihjaa, että hän tulee todennäköisesti vielä joskus jakamaan koko synnytystarinansa. Nyt ei ollut vielä sen aika, vaan hän halusi pikaisesti oikaista lehtien virheellisiä otsikoita. Samalla Sara julkaisi seuraajiensa iloksi kuvan pienokaisestaan äitinsä sylissä.
Voit lukea lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten tai laajemmin samasta aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.