Suomessa nähtiin viime kesänä pariinkin otteeseen suomalaisittain suurikokoisia vedestä korkealle ilmaan suuntautuvia pyörteitä. Nyt Italiassa on onnistuttu ikuistamaan videolle merkittävästi suurempi vesipyörre, johon ei olisi ollut kovin mukavaa tai turvallista joutua esimerkiksi veneellä.
HUGE waterspout reported in Vietri sul Mare (SA), Campania, south Italy today, Nov 20! Report: The storm Europe pic.twitter.com/BMzVyhN2oP
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)- -— severe-weather.EU (@severeweatherEU) November 20, 2018
Twitterissä julkaistulla videolla nähdään miten Etelä-Italiassa Salernon kaupungin liepeillä sijaitsevan Vietri sul Maren kaupungin edustan vesialueella valtava vesipatsas nousi ylös korkeuksiin. Välimeren rannalla tällainen luonnonilmiö ei ole kovin tuttu näky.
Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten Italia, meri, Välimeri tai laajemmin tästä aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.