E.T. on valittiin parhaaksi perheleffaksi

Viihdeuutiset
Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

Steven Spielbergin menestysteos, yksi kaikkien aikojen menestyneimmistä elokuvista, E.T. – The Extra Terrestial, on äänestetty parhaaksi perhe-elokuvaksi brittiläisen Channel 4 -kanavan äänestyksessä.

MAINOS ALKAA
MAINOS LOPPUU

Toiselle sijalle nousi Shrek ja kolmannelle Maija Poppanen. Hieman yllättäen neljänneksi suosituin perhe-elokuva oli merirosvojännäri Pirates Of The Caribbean. Viidenneksi suosituimmaksi sijoittui animaatiotarina Toy Story.

Vuonna 1982 ensi-iltansa saanut E.T. sai aikanaan valtavan maailmanlaajuisen suosion, joka hakee vertaistaan yhä tänäkin päivänä. Erilaisia E.T. -tuotteita myytiin satojen miljoonien dollarien arvosta, ja voidaankin sanoa, että E.T. oli ensimmäinen täysin kaupallistettu elokuva.

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten tai laajemmin tästä aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.