Raju turbulenssi iski lennolla – matkustaja lensi hattuhyllylle

Ohhoh! Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

Espanjasta Uruguayhin matkalla olleen koneen matkustajat joutivat maanantaina vaaralliseen tilanteeseen. Koneeseen iski voimakas turbulenssi, minkä seurauksena jopa 36 matkustajaa loukkaantui. Turbulenssilla oli myös erikoisia seurauksia.

------

Välikohtaus tapahtui Air Europan Boeing 787-9 Dreamliner -koneessa maanantaiaamuna. Turbulenssi oli niin voimakasta, että yksi matkustajista lensi matkatavaralokeroon ja jäi jumiin. Näystä kuvattu video levisi sosiaalisessa mediassa.

Matkustajakone teki Business Insider -lehden mukaan hätälaskun Brasilian Natalin lentoasemalle. Turbulenssissa loukkaantuneet matkustajat saivat ensiapua laskeutumisen jälkeen. Air Europe kertoi tieotteessaan, että lentokone tarkistetaan vahinkojen laajuuden selvittämiseksi.

Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten tai laajemmin aihealueesta Ohhoh!.