Poliisi varoittaa: Perverssien uusi sukupolvi leviää

Viihdeuutiset Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

Naisten salakuvaaminen kylpyhuoneissa ja yleisissä vessoissa on ollut viime aikoina esillä myös Suomessa, kun viime kesänä urheilutapahtumassa jäi kiinni miespuolinen salakuvaaja. Nyt Japanissa poliisi on varoittanut naisia ”perverssien uudesta sukupolvesta”.

MAINOS ALKAA
MAINOS LOPPUU

Viranomaiset ovat pyytäneet naisia olemaan varuillaan chikan-miesten varalta. Nämä ovat varustautuneet uusimmalla kuvaustekniikalla ja yrittävät saada tallennettua otoksia naisten intiimialueista jakaakseen kuvat ja videot edelleen. Yleensä tarkoituksena on päästä ottamaan kuvia naisten hameiden alta esimerkiksi kauppakeskuksissa, toreilla, junissa ja kaupoissa.

Poliisin mukaan heidän tietoonsa tulleiden tapausten määrä on kasvanut peräti 60 prosenttia viidessä vuodessa. Vuonna 2006 poliisille ilmoitettiin 1.087 salakuvausta, mutta tänä vuonna tapauksia on ilmoitettu jo 1.702, The Straits Times uutisoi.

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten tai laajemmin tästä aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.