Räppäri Costille Tampereen I luokan kultainen ansiomitali

Viihdeuutiset Toimittaja:

Suosittu suomalaisräppäri Tuomas ”Costi” Kostiainen palkittiin torstaina Tampereen päivän juhlassa kaupungin I luokan kultaisella ansiomitalilla.

Raatihuoneella järjestetyssä kaupungin 247-vuotisjuhlassa Costi sai kunnian vastaanottaa Tampereen kaupunginhallituksen myöntämän kunnianosoituksen pormestari Ilmari Nurmiselta ja kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Kalervo Kummolalta.

Palkittiin merkittävistä ansioista

Tampereen kaupunginhallitus päätti myöntää tunnustuksen Kostiaiselle tämän merkittävistä ansioista suomalaisen rap-musiikin saralla.

Costi, Kalervo Kummola ja Ilmari Nurminen

– Vuosina 2022–2025 hän julkaisi kolme albumia, jotka kaikki nousivat Suomen virallisen albumilistan kärkisijoille. Costi tunnetaan taidokkaista sanoituksistaan ja energisistä esiintymisistään, ja hänen musiikkiaan on striimattu kymmeniä miljoonia kertoja, tunnustusta perusteltiin.

Tampereen kaupunki ja sen tunnetut maamerkit näkyvät ja kuuluvat Costin tuotannoissa monin tavoin.

Costin lisäksi Tampereen I luokan kultaisilla ansiomitaleilla palkittiin myös teatteritaiteilija Tanjalotta Räikkä ja kirjailija Annukka Salama.

Tänä vuonna Tampereen palkinto myönnettiin sotaveteraani ja yli-insinööri Aimo Reinikaiselle. Palkinto myönnettiin hänen merkittävistä ansioistaan sotaveteraanijärjestöjen toiminnassa Tampereella ja valtakunnallisesti.

Vuosittain Tampereen päivänä jaettava palkinto on myönnetty ensimmäisen kerran vuonna 1959. Kyseessä on kaupungin korkein kunnianosoitus, joka voidaan myöntää henkilölle, joka on elämäntyöllään tai toiminnallaan edistänyt Tampereen kehitystä, tamperelaisten hyvinvointia tai lisännyt kaupungin vetovoimaa.

Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , tai laajemmin samasta aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.