Suomalaisyhtye Zen Café tekee paluun. Yhtye nähdään esiintymislavoilla kesällä 2027 pitkän tauon jälkeen, kertoo Nelonen Media Live.
Samuli Putron luotsaama Zen Café vaikutti vuosina 1992-2007. Zen Café on tekemässä paluun keikkalavoille ensi kesänä, jolloin yhtyeen lopettamisesta tulee vierähtäneeksi 20 vuotta.
Konserttikeikka Raahessa
Zen Café esiintyy Minun kaupunkini -konserteissa Raahen MiiluAreenalla 16. kesäkuuta sekä Helsingin Konepajalla 20.-21. ja 27.-28. elokuuta 2027. Lisäksi yhtye esiintyy Suomipop-festivaaleilla Jyväskylässä ja Oulussa, Tammerfest-tapahtumassa, Wanaja Festivalilla, Ruisrockissa, Provinssissa sekä Ilosaarirockissa.
Yhtyeen suunnitelmissa ei ole jatkaa uraa paluukonserttien jälkeen. Tiedotteen mukaan Zen Café nähdään keikkalavoilla kesällä 2027 viimeistä kertaa.
– Sovintoa tässä kai ollaan tekemässä. Suhteessa menneisyyteen ja toisiimme. Mietimme, että tämä on se viimeinen risteys. Ensimmäisestä levystä on kolmekymmentä vuotta ja bändin loppumisesta kaksikymmentä. Harvinaisen nyt tai ei koskaan -tilanne, Putro kertoo tiedotteessa.
-Ajatus paluusta kirkastui marraskuussa 2024. Ja se varmistui viime kevättalvella. Että montako tuntemusta siihen väliin on mahtunut? Lukemattomia, Putro jatkaa.
”Muut päättivät toisin. Ja nyt saavat mahdollisuuden kuulla ne keikalla.”
Putron mukaan kukaan yhtyeen jäsenistä ei kuvitellut Zen Cafén laulujen jäävän elämään kuuntelijoiden keskuudessa. Hän kertoo yhtyeen vain tehneen kappaleet, julkaisseen ne ja unohtaneen ne.
– Muut päättivät toisin. Ja nyt saavat mahdollisuuden kuulla ne keikalla. Jotkut uudestaan ja toiset ensimmäistä kertaa. Se on hykerryttävä yhdistelmä, Putro kuvailee.
Yhtye ei halunnut tehdä lopettamisesta suurempaa numeroa 20 vuotta sitten. Päätös jäi kuitenkin vaivaamaan jäseniä.
– Vasta paljon myöhemmin ymmärrettiin, ettei se tainnut olla kovin reilua yhtyeen faneja kohtaan. Jättää roikkumaan. Olkoon tämä kiitos siitä, että odotitte, Putro kertoo.
Zen Café Lasipalatsi
Yhtyeen paluuta juhlistetaan Helsingissä näkyvällä tavalla. Café Lasipaltsi muuntautuu esiintymisten julkistuksen yhteydessä viiden päivän ajaksi Zen Café Lasipalatsiksi, jonka kerrotaan toimivan yhtyeen ja fanien yhteisenä kohtaamispaikkana sekä paluun keskipisteenä ennen konserttikesää.
Minun kaupunkini -paluukonserttien lipunmyynti alkaa 31. lokakuuta kello 00-02 keskiyön lipunmyynnin merkeissä Café Lasipalatsilla. Faneilla on paikan päällä mahdollisuus varmistaa lippunsa konsertteihin ensimmäisten joukossa.
Yömyynnin 20 ensimmäistä lipunostajaa saa pääsyn itselleen ja kaverilleen yhtyeen ainutlaatuiseen akustiseen konserttiin. Lisätietoa keskiyön lipunmyynnistä on saatavilla tämän linkin takaa.
Yhtye on myös tavattavissa Lasipalatsissa lauantaina 31. lokakuuta kello 12-18 välillä. Tuolloin yhtyeen jäsenet toimivat baristoina kahvilan asiakkaille.
Lasipalatsissa myynnissä fanituotteita
Zen Café Lasipalatsissa on lisäksi myynnissä fanituotteita ja Minun kaupunkini -vinyylisingleä 31. lokakuuta – 4. marraskuuta.
Zen Cafén tunnettuja hittejä ovat muun muassa Todella kaunis, Piha ilman sadettajaa, Mies jonka ympäriltä tuolit viedään, Aamuisin sekä Laiska, tyhmä ja saamaton.
Lähde: Nelonen Media Live
Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten Zen Cafe tai laajemmin samasta aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.