Staran Tuksu-uutinen nousi päivässä vuoden suosituimmaksi Amppareissa

Stara uutisoi eilen, kuinka suomalainen kohujulkkis Johanna Tukiainen kertoi muuttavansa pois Suomesta. Tämä viihdeuutinen oli erityisen paljon suomalaisten makuun, sillä se on nyt noussut Ampparit-uutispalvelun vuoden suosituimmaksi uutiseksi Suomessa.

------

Johanna Tukiaisen muuttouutiselle on vuorokaudessa annettu Ampparit-palvelussa 1.344 ääntä, joista 1.294 on plussaa ja 50 miinusta. Lopputuloksena on vuoden ylivoimaisesti suosituin uutinen 1.244 plus-äänellä. Tuksu-uutisen huimasta suosiosta raportoi ensimmäisenä Hymy-lehti, jonka juttu samasta aiheesta on nyt 896 ääntä plussalla.

Lue kyseinen viihdeuutinen tästä.

Edellistä vuoden suosituimman uutisen ennätystä piti hallussaan jääkiekon MM-kisoja koskeva Urheilulehden kirjoitus otsikolla ”Lätkän pukuherrat ovat nolanneet itsensä lopullisesti”, joka on kerännyt 1.169 plus-ääntä. Amppareiden kaikkien aikojen suosituin uutinen on Findancen vuoden 2009 uutinen ”Lopetamme uutisoinnin Johanna Tukiaisesta” 1.947 plus-äänellä.