Nokia panostaa mobiilivideoon puhelimissa

Viihdeuutiset
Kirjoittaja: , toimittaja

Suomalainen matkapuhelinvalmistaja Nokia on tänään julkaissut uusia puhelimia Barcelonassa järjestettävässä 3GSM -tapahtumassa. Yhtiö julkisti uuden Nokia E90 -kommunikaattorin lisäksi Nokia N77 -televisiopuhelimen, jossa on digitelevision lisäksi kahden gigan muisti musiikkisoittimelle. Laite toistaa MP3, AAC, AAC+, eAAC+ ja WMA -muotoista musiikkia.

Samalla Nokia julkisti myös uuden Nokia Video Center -ohjelman, jonka avulla matkapuhelimella voi katsoa brändättyjä videopalveluja, internet-videoita ja tietokoneelta ladattuja videoita. Palvelu on alussa mukana Nokia N95 -laitteessa, mutta sen voi ladata kaikkiin Nokian Nseries -laitteisiin. Nokian yhteistyökumppaneina ovat Reuters ja YouTube.

MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
- -

Jatkossa myös Staran toimitettua vodcast-materiaalia voi katsoa saman ohjelmiston kautta Nokian matkapuhelimilla. Kaupallisten vodcastien, eli videopodcastien, julkaiseminen aloitetaan kevään aikana.

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten tai laajemmin tästä aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.

.