Matkustaja sekosi – yritti hypätä ulos matkustajakoneesta

Ohhoh! Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

Lentopelko eli aviafobia voi aiheuttaa ahdistusta koneessa. Matkustaja saattaa haluta pois lentokoneesta kesken lennon. Nyt eräs amerikkalainen mies aiheutti koneen hätälaskun saadessaan pelkokohtauksen yläilmoissa.

------

Mies yritti nimittäin Portlandista Philadelphiaan matkustavalla lennolla avata koneen hätäuloskäyntejä ja poistua koneesta sen ollessa ilmassa. 40-vuotiaan Michael Ensalaco -nimisen miehen toilailu herätti muiden matkustajien huomion, ja he hälyttivät henkilökunnan apuun. Koneen kolmehenkinen henkilökunta joutui tekemään kaikkensa saadakseen sekoilevan matkustajan taltutettua.

– Hän ei tuntunut tietävän, missä oikein oli. Mies vain puhui itsekseen hölynpölyä. Hänen silmänsä olivat ammottivat auki, kertoo koneen floridalainen matkustaja Tina Brinkerhoff Daily Mail -sivustolle.

Bisnesmatkaltaan kotiin palannut Ensalaco aiheutti lopulta käytöksellään koneen hätälaskun Bostoniin. Hänet otettiin välittömästi viranomaisten haltuun ja nyt miestä syytetään lentohenkilökunnan häirinnästä. Poliisin mukaan tapaus ei liity terrorismiin.