Kalastuksen tulevaisuus? Mies kalastaa UAV-kopterilla

Kauko-ohjattavia UAV-koptereita käytetään nykyään runsaasti niin hupi- kuin hyötytarkoituksiinkin. Tiedustelu- ja sotilaistehtävien lisäksi laitteet tomivat myös rauhanomaisemmissa tutkimustöissä kuin harrastajavideoidenkin kuvaamisessa.

---
---

Nyt eräs amerikkalaismies on keksinyt hauskan ja uudenlaisen tavan käyttää kauko-ohjattavaa kopteriaan. Youtube-käyttäjä Farmer Derek Kligenberg on tuoreella videollaan ottanut UAV-kopterinsa mukaan kalareissuun.

Mies käyttää laitetta onkimiseen lähettämällä sen siiman kanssa keskelle järveä. Kalastava kopteri osoittautuu menestykseksi, ja Derek pääsee ottamaan ylpeänä selfietä modernin teknologian avulla pyydetystä saalistaan.

Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten , tai laajemmin aihealueesta Viihdeuutiset.