Pariisin terrori-iskujen jälkeen sosiaalisessa mediassa levisi kuva, jossa esiintyvän miehen väitetään kuuluneen ISIS-terroristiryhmään. Otoksessa hymyilevä mies on pukenut päälleen pommiliivin ja pitelee käsissään Koraania.
Kuva on kuitenkin photoshopattu, eikä siinä esiintyvä mies kuulu terroristijärjestöön. Kuvassa esiintyvä mies on Vereen Jubbal, kanadalainen sikhiläinen freelancer-toimittaja. Alkuperäisessä versiossa Vereen ottaa selfie-kuvaa peilin kautta tablettitietokoneellaan.
Photoshopattu kuva ehdittiin julkaista aitona muun muassa espanjan luetuimpiin kuuluvassa La Razon -sanomalehdessä ja italialaisen Sky TG 24 -televisiokanavan Twitter-tilillä. Ilmeisesti kellään ei käynyt mielessä, että Koraanilla ei tiettävästi voi ottaa selfie-kuvia.
Portraying @Veeren_Jubbal as a terrorist puts his life at risk, ruins his reputation. This is online terrorism. pic.twitter.com/U5bJYCnIsC
— Amy (@AmyStephen) November 15, 2015
Lo primero, como cada día, nuestra portada https://t.co/RNwPb8iyI9 pic.twitter.com/WW6vQrQnOs
— La Razón (@larazon_es) November 15, 2015
L'#Isis ha inviato una foto dei presunti #kamikaze. https://t.co/cDqTVlDB0v pic.twitter.com/MEArKimoSb
— Sky TG24 (@SkyTG24) November 14, 2015
Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten Pariisi tai laajemmin samasta aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.