Pohjois-Korea ampui ohjuksen Japanin yli – tähän karmivaan hälytykseen maan asukkaat heräsivät

Ohhoh! Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

Pohjois-Korea ampui tiistaina ballistisen ohjuksen Japanin yli. Ohjus hajosi kolmeksi palaksi ja putosi mereen vahingoittamatta ketään, mutta Japanin asukkaat ovat olleet tapauksesta syystäkin järkyttyneitä.

MAINOS ALKAA
MAINOS LOPPUU

Japanin asukkaat heräsivät varhain tiistai-aamuna pelottavaan ääneen väestöhälyttimien sireenien soidessa. Hälyttimistä kuuluneessa puheessa asukkaita kehotettiin hakeutumaan suojaan. Väestöhälytys jatkui noin viiden minuutin ajan.

– Ohjuslaukaus. Ohjuslaukaus. Ohjus on laukaistu Pohjois-Koreasta. Siirtykää lujavalmisteiseen rakennukseen tai kellariin, hälytyksessä kerrottiin Independent-lehden mukaan.

Hälytys annettiin kansalaisille myös tekstiviestin muodossa. Verkossa jaettiin sittemmin videoita väestähälytyksestä. Niissä aavemainen sireenin ääni ja puhe kantautuvat kaupunkien tyhjillä kaduilla hieman yli aamukuudelta paikallista aikaa.

Ohjus lensi 2 700 kilometrin pituisen matkan Hokkaidon saaren ylitse. YK:n turvallisuusneuvosto on pitänyt Pohjois-Korean tuoreen ohjuskokeen jälkeen hätäkokouksen.

 

Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten , tai laajemmin aihealueesta Ohhoh!.