Aamulla katseet taivaalle! Harvinainen superverisusikuu näkyy Suomessa

Viihdeuutiset · Stara.fi

Suomessa maanantaiaamu näyttäisi alkavan paikoin jopa selkeässä säässä, joten näillä alueilla taivaalla on nähtävissä poikkeuksellinen kuunpimennys. Ursa-yhdistyksen mukaan kuunpimennys nähdään parhaiten Pohjois-Suomesta, mutta myös etelässä se näkyy lähes alusta loppuun.

Kuunpimennyksessä Kuu siirtyy Auringosta katsottuna hetkeksi maapallon varjoon. Pimennyksen täydellinen vaihe kestää 62 minuuttia, joten se ei mene ohi kovin nopeasti. Pimennys alkaa kello 6.41 ja päättyy kello 7.43. Syvimmillään se on kello 7.12.

Verikuu-nimityksen tapahtuma on saanut, koska Kuu näyttää muuttuvan hieman punertavaksi. Yhdistyksen mukaan tammikuun täysikuuta kutsutaan susikuuksi, joten tammikuussa tapahtuvaa kuunpimennystä kutsutaan siten superverisusikuuksi. Seuraava täydellinen kuunpimennys nähdään Suomessa vasta vuonna 2025.