Hurja onnettomuus videolle – helikopteri putosi jokeen

Ohhoh! Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

New Yorkissa todistettiin taannoin rajun näköistä onnettomuutta, joka ei onneksi vaatinut ihmisuhreja. Helikopteri päätyi Hudson-jokeen lentäjän menetettyä sen hallinnan. 35-vuotiaan Eric Moralesin mukaan hän oli valmistautumassa laskeutumaan, kun jotain meni vikaan.

------

Hän ohjasi helikopterin pois ihmisasutuksen luota ja päätyi jokeen. Morales onnistui käynnistämään järjestelmän, joka ehkäisi helikopteria uppoamasta veteen. CBS-uuttisivuston mukaan hän kärsi onnettomuudessa ainoastaan käteen kohdistuneista lievistä vammoista.

Helikopterin omisti Zip Avation -palvelu, jota on kuvailtu helikopterien Uberiksi. Onnettomuus ikuistettiin silminnäkijöiden toimesta viraalina verkossa levinneeksi videoksi.

 

https://twitter.com/noahyc/status/1128749069978021888