Tammerfesteillä korona-altistumisia – mahdolliset altistumispaikat näkyvissä Taysin sivuilta

Terveys Viihdeuutiset Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

Tampereella vietettiin viime viikolla Tammerfest-kaupunkifestivaalia. Tapahtumaan osallistujia on kehotettu tarkkailemaan terveyttään, sillä Pirkanmaalla on festivaalien aikaan saattanut altistua koronalle.

MAINOS ALKAA
MAINOS LOPPUU

Tampereen yliopistollisen sairaalan Taysin mukaan Tammerfest-alueella on ollut tapahtuman jokaisena päivänä useampi koronaa sairastava henkilö. Festivaaliin on myös yhdestetty sittemmin useampia jatkotartuntoja.

Varsinaisen Tammefest-alueen ja ympäröivän Laukontorin alueen lisäksi altistumisia on tapahtunut esimerkiksi ravintoloissa, baareissa ja julkisissa liikennevälineissä. Lista mahdollisista altistumispaikoista on nähtävissä Taysin sivuilla.

Tammerfesteille osallistuneita ja Tampereella tapahtuma-aikana oleskelleita on kehotettu hakeutumaan testeihin matalalla kynnyksellä. Pirkanmaalla todettiin 28. heinäkuuta 66 uutta koronatartuntaa. Alueellinen pandemiaryhmä on varoittanut, ettei leviämisvaiheeseen siirtyminen ole kaukana.

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , , tai laajemmin tästä aihealueesta Terveys, Viihdeuutiset -osioistamme.