Monilla ruokakaupoilla on tapana myydä alennettuun hintaan tuotteita, jotka ovat päätymässä hävikkiin niiden lähestyvän parasta ennen -päivämäärän tai viimeisen myyntipäivän vuoksi. Niin kutsutut punalapputuotteet ovat suosittuja kuluttajien keskuudessa toisinaan tuntuvankin alennuksen vuoksi.
Suomessa vietetään parhaillaan kansallista hävikkiviikkoa, ja nyt S-ryhmä on paljastanut mitkä punalapputuotteet ovat suosituimpia. Kappalemäärissä mitattuna suosituimpia olivat etenkin ruisleivät, jauhelijat ja paistopisteen tuotteet, kuten riisipiirakat, croissantit ja lihapasteijat. Euromääräisesti punalaputettuina myydän eniten tuoreita kala- ja lihatuotteita, erityisesti lohifileitä, jauhelihoja ja kanafileitä.
Vuonna 2020 punalaputettuja tuotteita myytiin S-ryhmän ruokakaupoissa reilut 80 miljoonaa. Punalaputtamisen lisäksi elintarvikkeita lahjoitetaan myymlöistä myös hyväntekeväisyyteen. Tiedotteessa S-ryhmän tavoitteena kerrotaan olevan ruokahävikin puolittaminen vuoteen 2030 mennessä, ja viime vuonna ryhmän ruokakauppojen hävikki laskikin seitsemän prosenttia.
Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten kauppa, ruoka tai laajemmin aihealueesta Koti & Asuminen Ruoka.